ctr akademi anasayfa     site haritası     iletişimGüncel eğitimlerimizden haberdar
olmak için e-mail grubumuza kayıt olunuz.

HIZLI OKUMA TEKNİKLERİ
Okuma esnasında, göz metin üzerinde soldan sağa doğru kayar; her kelime üzerinde duraklar. Bu duraklamalar esnasında, aynı bir fotoğraf makinesi gibi, gördüğü kelimenin resmini çekip beyne gönderir; beyin de daha önceden öğrenmiş olduğu bu sembolleri deşifre eder, bir araya getirir ve fikre ulaşır.

Hızlı Okuma tekniği, çeşitli göz egzersizleri vasıtasıyla, göz algılama kapasitesini ve duraklama esnasında gözün okuma alanını geliştirme temeline dayanmaktadır. Eğitim neticesinde, okuma hızları %200-400, anlama seviyeleri %5-15 oranında yükselir.

NY Columbia üniversitesi eski öğretim üyesi Prof. Dr. Reha Oğuz Türkkan ve Tuğrul Türkkan tarafından geliştirilen Etkin Hızlı Okuma Sistemi, bilgisayar yazılımları ile desteklenmiş Hızlı Okuma tekniği ile modern öğrenme tekniklerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur.

"Hızlı okuma" derken tam olarak neden bahsettiğimizden emin olmalıyız:

Bu bölüm Etkin Hızlı Okuma Sistemi'nin kurucuları Prof. Dr. Reha Oğuz Türkkan ve Tuğrul Türkkan' ın Kendi Kendine Etkin Hızlı Okuma isimli kitabından alıntıdır.

Okuma Hızını Abartanlar:
Hızlı Okuma Eğitimi sayesinde okuma hızınızın kaça çıkacağını merak etmektesinizdir mutlaka. Bu konuda biraz araştırma yapmışsanız, gazetelerde, dergilerde okumuş, televizyonda izlemişseniz, kafanızı karıştıracak çeşitlilikte yorumlarla karşılaşmışsınızdır.500 diyen, 1,000 diyen, 5,000 diyen… 3 kat diyen, 5 kat diyen, 10 kat diyen…

Bu konu üzerinde önemle durmakta fayda var. Birkaç yıl önce bir televizyon programında "Hızlı Okuma" tartışılıyordu. Konunun uzmanı olarak katılan kişi, kursunu bitirenlerin dakikada 10,000 kelime okuyabildiklerini iddia etti.

Bir başka gerçekdışı iddia da, Hızlı Okuma kursları veren (ve başka bilimsel konularda ciddi olan) bir enstitüden geldi. Yayınladıkları kitapçıkta Türkiye'de ve Amerika'da, dakikada 6,000 ve 7,000 kelimelik hızlara ulaşan rekor sahipleri emsal gösterildi. Gönül isterdi ki, bu hızlara Göz Gezdirme teknikleriyle erişildiğini, üstelik rekorcuların okuma konusunda olağanüstü yetenekli olduklarını, yani istisnalı bir durum olduğunu da belirtsinler.

Gene istisnalı ama, Hızlı Okuma öğrenimi gördükten sonra gerçekten hızı (dakikada) 2,000 kelimeye ulaşan J. F. Kennedy ile (dakikada) 1,400 hızına varan merhum Adnan Kahveci sakıncasızca zikredilebilir. (Bu kitabın basımından sonraki bir dönemde Etkin Hızlı Okuma Kursu'na (Etkin Hızlı Okuma Mersin Şubesi) katılan ve noter huzurunda dakikada 1,457 kelime okuyarak Türkiye hızlı okuma rekoruna sahip olan öğrencimiz Deniz Dövenci de bu isimlere eklenebilir.)

Şu muhakkak ki herkes, doğuştaki ve yetişmesindeki yeteneğe göre, en iyi talimden sonra bile, azami hıza farklı varabilecektir. Türk Gelecek Araştırmaları Vakfı (şu anda Ekin Hızlı Okuma)' nın düzenlediği kursları bitirenlerin, aynı dersleri aldıkları ve aynı egzersizleri yaptıkları halde, kimi 300'lere, kimi 600-700'lere, çok az bir kısmı da 1,000 ve 1,100'lere varmışlardır. Bu da çok iyi demektir, çünkü başlarken hızları dakikada 80 veya 150 ve bazen de 200-250 kelimeydi. Yani 15 saatlik bir eğitimden sonra okuma hızlarını 2, 3 veya 4 katına çıkarmayı başarmaktadırlar.

Bakın bu konunun iki uzmanı (B. A. Blaha ve J. M. Benett) ne diyor: "TV şovlarını platform gibi kullanan aşırılar bize dakikada on bin, on beş bin, yirmi bin sözcük okuyabileceğimizi söylüyor… Dakikada okudukları on binlerce sözcükle övünenler var. Boş ve aptalca bir iddia! Dakikada 20-30 bin sözcük okuyan biri kitapları şöyle bir karıştırıyor olabilir, ama asla okuyor olamaz. Çok az istisna dışında, dakikada 2,000 sözcükten fazlasını okuyup anlamak mümkün değildir… Benim sınıflarımda okuma hızı dakikada 125 ile 900 arasında değişmektedir. Bu bazı öğrencilerin diğerlerinden yedi kat daha hızlı okuduğu anlamına gelir."

Dikkat edilecek nokta, hız kadar, anlamanın da çok önemli olduğudur. İsterseniz dakikada elli bin kelime okuyun, bir şey anlamamışsanız ne diye zahmete ve strese giriyor, gözünüzü yoruyorsunuz?

Belli ki bu iddialar, Göz Gezdirmeli, Atlamalı ve az buçuk anlamalı okuma rakamlarını kullanıp, her şeyi okuyup iyi anlama metodu olan Hızlı Okuma diye yutturmaya çalışmaktalar.
Anasayfa   |   Haberler   |   Referanslar   |   İletişim
© Copyright 2016 CTR Akademi